درک علم: بررسی مروری

انتشار: جولای 2021

دسته: درک علم

درک و فهم علم

ما می خواهیم از اینجا سفری هیجان انگیزی را به سوی شناخت هر چه بیشتر جهان اطراف خود آعاز کنیم و برای موفقیت هر چه بیشتر در این امر نیازمند نگاهی متفاوت به علم و جهان خود هستیم. برای توسعه چنین دیدگاهی در این مطلب به بررسی موضوع درک و فهم علم می پردازیم.

برای درک علم، تنها کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید. چه می بینید؟

شاید دست راست یا چپ خود را در حالی که بر روی ماوس قرار دارد، صفحه نمایش کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه تان، کاغذهای روی میز، خودکار، فنجان چای، گربه خانگی، پرتوها و اشعه های خورشید که از پنجره به درون اتاق می تابد و … شاید شب است و در تاریکی محض به سر می برید و بسیاری از این ها را نمی بینید.

علم، از یک دیدگاه، دانش ما از همه چیز است، همه چیزهایی که در جهان وجود دارد:

از کوچکترین ذرات زیر اتمی در یک تک اتم فلزی در مدار کامپیوتر شما، تا واکنش های هسته ای که توده کره ای شکل بسیار عظیمی از گاز به نام خورشید را تشکل می دهند، تا واکنش های شیمیایی پیچیده و نوسانات الکتریکی درون بدنتان که به شما اجازه می دهد این کلمات و جملات را بخوانید و درک کنید.

مهم تر آنکه، علاوه بر این علم فرآیندی قابل اعتماد است که بواسطه آن می توان در خصوص همه چیز در جهان اطلاعات کسب کرد.

با این حال، علم به دلیل نحوه عملکردش با بسیاری از روش های دیگر یادگیری متفاوت است. علم به آزمایش ایده ها بواسطه شواهد جمع آوری شده از دنیای طبیعی متکی است.

این وبسایت به شما کمک خواهد کرد که بیشتر در مورد علم به عنوان فرآیند درک بهتر دنیای طبیعی بیاموزید و در خصوص بخش هایی از علم که بر زندگی شما تاثیرگذار است، بیشتر بدانید.

همه اش علم است

علم کمک می کند تا کنجکاوی طبیعی که همه ما با آن متولد شده ایم ارضاء شود: چرا آسمان آبی است، لکه ها و خال های روی بدن لئوپارد چگونه بوجود آمده است، خورشید گرفتگی چیست؟

با کمک علم، می توانیم چنین سوالاتی را بدون توسل به جادو و جمبل، امور ماورایی و غیرمنطقی پاسخ دهیم.

علم می تواند منجر به پیشرفت های تکنولوژیکی شود و همچنین به ما کمک می کند تا در مورد موضوعات بسیار مهم و مفید مانند سلامت، محیط زیست و مخاطرات طبیعی اطلاعات بیشتری کسب نماییم.

بدون علم، دنیای مدرن هیچ رنگ و بویی از مدرنیته نخواهد داشت و صد البته ما هنوز موضوعات و مسائل بسیار زیادی داریم که باید در خصوص آن ها اطلاعات کسب کنیم و آن ها را یاد بگیریم.

میلیون ها دانشمند در سراسر جهان در حال تلاش برای حل بخش های متفاوتی از این پازل هستند که جهان چگونه کار می کند، با دقت به گوشه و کنار آن می نگرند و از میکروسکوپ ها، تلسکوپ ها و ابزارهای دیگر برای هویدا ساختن اسرار آن استفاده می کنند.

دانشمندان در همه جا
دانشمندان در همه جا حضور دارند وتلاش می کنند رازهای سربه مهر جهان را فاش کنند

هر چند علم پیچیده و چند وجهی است، اما مهمترین ویژگیهای آن ساده و سرراست است:

  • علم منحصراً بر جهان طبیعی تمرکز دارد و به توضیحات ماوراء طبیعی نمی پردازد.
  • علم راهی است برای درک و یادگیری آنچه در جهان طبیعی وجود دارد، چگونه جهان طبیعی کار می کند و چگونه جهان طبیعی شکل کنونی درآمده است. این راه فقط مجموعه ای از حقایق نیست؛ بلکه روشی برای درک بهتر است.
  • دانشمندان به طرق مختلف کار می کنند، اما همه علوم با تشخیص و فهم اینکه هر ایده چه انتظاراتی ایجاد می کند بر آزمایش ایده ها تکیه می کنند و مشاهداتی را انجام می دهند تا دریابند آیا این انتظارات صادق است یا خیر.
  • ایده های علمی پذیرفته شده قابل اعتماد هستند زیرا تحت آزمایش های دقیق قرار گرفته اند، اما با به دست آوردن شواهد جدید و ظهور دیدگاه های جدید می توان در این ایده ها تجدید نظر کرد.
  • علم یک تلاش جمعی است. این سیستم متکی بر کنترل و تعادل است که به اطمینان از حرکت علم در جهت صحیح و درک بیشتر ما از جهان کمک می کند. این سیستم با ایجاد تنوع در جامعه علمی تسهیل می شود، که طیف وسیعی از دیدگاه ها را در مورد ایده های علمی ارائه می دهد.

عکس: علم تنها در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی رقم نمی خورد. می توانید از علم لذت ببرید و در زندگی روزمره از آن استفاده کنید.

اما از کجا شروع کنیم؟

در ادامه برخی از نقاط شروعی که ممکن است بخواهید بررسی های خود را از آن ها آغاز کنید آورده شده است:

علم چیست؟ دریابید چه ویژگی هایی علم را علم می کند.

علم چگونه کار می کند؟ عوامل اساسی و اصول اولیه فرایند علم را بررسی کنید.

چرا علم مهم است؟ یاد بگیرید که علم چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد و چگونه می توانید درک خود از ماهیت علم را در زندگی واقعی به کار بگیرید.

2 Comments

  1. محمد رضا

    درود‌ بر شما باد ، اطلاعات سایت شما بهم کمک خوبی کرد و توانستم اطلاعات مورد نیاز پروژه خودم را از سایت و مطالب منتشر شده در سایت شما جمع آوری نمایم .

    Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما می خواهیم از اینجا سفری هیجان انگیزی را به سوی شناخت هر چه بیشتر جهان اطراف خود آعاز کنیم و برای موفقیت هر چه بیشتر در این امر نیازمند نگاهی متفاوت به علم و جهان خود هستیم. برای توسعه چنین دیدگاهی در این مطلب به بررسی موضوع درک و فهم علم می پردازیم. برای […]
لوگو لاولی ساینس

مرجع آموزش های طراحی سایت با قالب Divi

مقالات مرتبط

با آگاهی از جدیدترین و بهترین مطالب علمی بروز بمانید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به بروزرسانی های وب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید

کاربران عزیز و همراهان همیشگی لاولی ساینس برای اطلاع از آخرین مطالب علمی منتخب و هر آنچه در لاولی ساینس می گذرد، ما را در شبکه های اجتماعی همراهی نمایید.