چرا آسمان آبی است؟ (بررسی دلایل علمی)

نویسنده: زهرا سلطانی

انتشار: جولای 2021

از دیرباز بشر آسمان را مشاهده کرده و از تماشای آن لذت برده است. یکی از اولین سوالات دوران کودکی همه ما در مورد جهان واقعی نیز اغلب این است که “چرا آسمان آبی است؟”

اینکه آسمان آبی است واضح است و ممکن است این تصور را بوجود آورد که دلیل آن نیز همین قدر واضح است اما ابدا اینگونه نیست! اصلا از میان تمام رنگ های رنگین کمان چرا فقط آبی؟!

جالب تر اینکه تصورات غلط و پاسخ های نادرستی زیادی هم در این خصوص وجود دارد:

زیرا آسمان اقیانوس را منعکس می کند، زیرا اکسیژن یک گاز آبی رنگ است، زیرا نور خورشید دارای رنگ آبی است و … در حالی که پاسخ درست به آن اغلب به طور کامل نادیده گرفته می شود و بسیاری از ما بعد از سالیان سال هم جواب درست آن را نمی دانیم.

در حقیقت، دلیل آبی بودن آسمان به خاطر سه عامل ساده در کنار هم است (هر چند این سه عامل ساده در کنار هم پیچیدگی هایی هم ایجاد می کنند):

اینکه نور خورشید ترکیبی از نور با طول موج های مختلف است، جو زمین از مولکول هایی ساخته شده که نور با طول موج های متفاوت را با مقادیر متفاوتی پراکنده می کند و حساسیت چشم ما نیز دیگر عامل موثر در این مساله است.

این سه چیز را که کنار هم بگذارید، آبی بودن آسمان اجتناب ناپذیر است و تنها موضوعی که باقی می ماند این است که چگونه همه اینها کنار هم قرار می گیرد و به رنگ آبی می انجامد.

علاوه بر سوال فوق سوالات دیگری نیز پیش می آید مانند اینکه:

  • آیا آسمان نمی تواند به سادگی به رنگ سبز باشد؟ زرد چطور؟
  • به چه دلیل آسمان به رنگ های دیگر مانند قرمز یا نارنجی دیده نمی شود؟

مگر نه این است که وقتی رنگین کمان را در آسمان می ببینیم رنگ سبز و زرد و همچنین آبی، بنفش، نیلی، نارنجی و قرمز (همان بناس زنق معروف خودمان) و هر رنگی که بین آن هاست را هم می بینیم.

شما هم اگر دلیل آبی بودن رنگ آسمان برایتان جای سوال است و مانند من به دنبال پاسخی علمی و دقیق برای آن هستید در ادامه این مقاله از لاولی ساینس با ما همراه باشید.

اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برای بسیاری از ما بررسی مفصل یک موضوع چندان خوشایند نیست و می خواهیم سریع به جواب برسیم لذا ابتدا پاسخی کوتاه به سوال “چرا آسمان آبی است؟” می دهیم و پس از آن به بررسی مفصل آن می پرداریم.

پاسخ کوتاه به سوال چرا آسمان آبی است؟

وقتی نور خورشید به جو زمین می رسد توسط گازها و ذرات موجود در هوا در جهات مختلف پراکنده می شود. در این میان نور آبی بیشتر از سایر رنگ ها پراکنده می شود زیرا به صورت امواج کوتاه تر و کوچکتر حرکت می کند. به همین دلیل است که ما بیشتر اوقات آسمان آبی را می بینیم.

اما پاسخ بلند و مفصل دلیل آبی بودن آسمان

از ابتدای پیدایش انسان افراد بسیاری به این نکته فکر کرده اند و بررسی زیادی هم انجام داده اند اما مدت زیادی طول کشید تا بشر دلیل واقعی آبی بودن آسمان را درک کند!

درست است که نور خورشید به رنگ سفید دیده می شود اما در حقیقت این نور از ترکیب رنگ های مختلف (رنگ های رنگین) ساخته شده است.

نتیجه گیری

گفتن اینکه آسمان آبی است کار چندان پیچیده ای نیست

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از دیرباز بشر آسمان را مشاهده کرده و از تماشای آن لذت برده است. یکی از اولین سوالات دوران کودکی همه ما در مورد جهان واقعی نیز اغلب این است که “چرا آسمان آبی است؟” اینکه آسمان آبی است واضح است و ممکن است این تصور را بوجود آورد که دلیل آن نیز همین قدر […]
لوگو لاولی ساینس

مرجع آموزش های طراحی سایت با قالب Divi

مقالات مرتبط

با آگاهی از جدیدترین و بهترین مطالب علمی بروز بمانید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به بروزرسانی های وب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید

کاربران عزیز و همراهان همیشگی لاولی ساینس برای اطلاع از آخرین مطالب علمی منتخب و هر آنچه در لاولی ساینس می گذرد، ما را در شبکه های اجتماعی همراهی نمایید.